موسسه حقوقی فانوس عدالت ایرانیان
منو موبایل

موسسه حقوقی فانوس عدالت ایرانیان

دعاوی ملکی را به وکیل ملکی با تجربه بسپارید | موسسه حقوقی فانوس عدالت

دعاوی ملکی چیست؟

کلیه افراد یا کسب و کارها ممکن است با مشکل خرید، فروش، رهن، یا اجاره ملک مواجه شوند، که در اصطلاح حقوقی پرداختن به این موضوعات را دعاوی ملکی می گویند و وکیلی را که در حوزه ملک و همچنین حقوق تجربه ی لازم را داشته باشد وکیل ملکی می نماند.

همه چیز درباره دعاوی ملکی 

در دعاوی ملکی اغلب مسائل و مشکلات مربوط به مالکیت دارایی، قراردادها، ساخت و ساز یا منطقه بندی اشاره دارد که با میانجگری و سازش قابل حل نیستند. در این میان مشورت با یک وکیل ملکی با تجربه می تواند راهنمای خوبی برای شما در امور حقوقی و فانونی باشد و از حقوق شما محافظت کند.

لازم به ذکر است که اغلب دعاوی املاک و مستغلات به دادگاه ختم نمی شوند و با حضور وکلای طرفین و میانجگری افراد حقوقدان مشکلات به سرعت حل و فصل می شوند. برای راهنمایی بیشتر با وکلای موسسه حقوقی فانوس عدالت با شماره های 02172499000 و 09120925237 تماس بگیرید.

مشاوره دعاوی ملکی با وکلای برتر ​

کارشناسان پشتیبانی موسسه حقوقی فانوس عدالت ایرانیان

انواع دعاوی ملکی

دعاوی ملکی با توجه به ماهیت ملک انواع گوناگون دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

 1. ورشکستگی: که اغلب شامل سلب حق اقامه دعوی و حق اموال است.
 2. دعوای طبقه ای: که توسط گروه یا دسته از افراد به دلیل اقدامات متهم، آسیب های مشابهی دیده اند تنظیم می شود.
 3. املاک تجاری، که شامل فروشگاه ها، ساختمان های اداری و سایر املاکی است که برای انجام امور تجاری استفاده می شوند.
 4. ساخت و ساز: توسعه، که شامل پیمانکاران و معماران و سایرین است که در ساخت و توسعه املاک نقش دارند.
 5. محیط زیست، که با مسائلی مانند آلودگی آب و خاک سر و کار دارند
 6. سرمایه گذاری و تامین مالی، که شامل قراردادهای تامین مالی و سرمایه گذاری در املاک و مستغلات است.
 7. موجر و مستاجر که به قراردادهای اجاره و حقوق مستاجر می پردازد.
 8. املاک مسکونی که شامل خانه ها، آپارتمان ها و کانکس ها می شود.
 9. کارگزاران املاک و مستغلات، که شامل مواردی مانند ارائه نادرست هزینه ها و کمیسیون های دلال ها می شود.

دعاوی ملکی کیفری

دعاوی ملکی کیفری به فعالیت های مجرمانه از قبیل، جعل، خسارت به ملکف سرقت، کلاهبرداری و … گفته می شود که جنبه ی محکومیت گسترده تری دارد. این نوع دعاوی با شرایط ویژه در محاکم قضایی رسیدگی می شوند

دعاوی ملکی و ثبتی

دعاوی ملکی و ثبتی بسیار مهم می باشند. زیرا در این دعاوی علاوه بر ملک موارد ثبتی نیز مورد ارزیابی قرار گرفته و مشکلاتی مانند نداشتن سند ملک، قولنامه و …. نیز به طور کامل بررسی و حل و فصل می شوند. کارشناسان موسسه حقوقی فانوس عدالت ایرانیان به شما کمک می کنند تا در کمترین زمان ممکن بتوانید دعاوی ملکی و ثبتی خود را به وکیل ملکی با تجربه بسپارید تا اقدامات لازم انجام شده و نتیجه مورد نظر حاصل شود. 

قوانین دعاوی ملکی

برای مطالعه ی قوانین ملکی می توانید به صفحه مرجع قوانین موسسه حقوقی فانوس عدالت ایرانیان مراجعه کنید تا علاوه بر دسترسی کامل به متن ماده قوانین ملکی به سایر قوانین به صورت طبقه بندی نیز دسترسی داشته باشید. کافیست بر روی کلمه مرجع قوانین در منوی وب سایت کلیک کنید تا به دنیای قوانین کاربردی در ایران دسترسی داشته باشید.

هزینه دادرسی دعاوی ملکی

معمولا هزینه دادرسی دعاوی مکلی بر اساس شرایط پرونده تعیین می گردد و نرخ ثابتی ندارد. ممکن است برخی از پرونده ها برای صدور رای نهایی به زمان و دوندگی بیشتر نیاز داشته باشند و برخی از پروندهای دعاوی ملکی زمان زیادی نبرند. به همین دلیل نوع درخواست و هزینه ی دادرسی کاملا متغییر است. 

وکیل دعاوی ملکی

با توجه به گستردگی حوزه ی املاک و مستغلات و دعاوی گوناگون در این حوزه، شما می بایست برای حل و فصل اختلافات خود به دنبال وکیلی باشید که علاوه بر داشتن تجربه ی بسیار زیاد و آگاهی عمیق در مارکت املاک و مستغلات، دانش حقوقی بروزی داشته باشد  تا از دارایی های شما محافظت نموده و رای دلخواه شما را کسب کنند.

بنابراین پیدا کردن چنین وکیلی ممکن است مشکل و زمانبر به نظر برسد اما تیم موسسه حقوقی فانوس عدالت به شما کمک می کند تا در کمترین زمان ممکن و با صرف کمترین هزینه بتوانید برای مشکلات ملکی خود راهکارهای منطقی و قابل اجرا پیدا کنید. شما می توانید دعاوی ملکی خود را با خیالی آسوده به وکیل ملکی فانوس عدالت بپسارید.

هزینه وکیل دعاوی ملکی

با توجه به تعدد پرونده ها در خصوص دعاوی ملکی در مراجع قضائی که از ابعاد مختلف قانونی، طرفین دعوی را دچار مشکلات و مخاطرات معمول نموده و اینکه عموم پرونده های مربوط به دعاوی ملکی را دچار مشکلات و مخاطرات معمول نموده و اینکه عموم پرونده های مربوط به دعاوی ملکی، به دلیل سهل انگاری و سودجویی اشخاص به وجود آمده، موسسه حقوقی فانوس عدالت ایرانیان بر این شد تا به دلیل ضرورت آشنایی با انواع دعاوی ملکی اقدام به تهیه این محتوا جهت معرفی دعاوی اختصاصی اجاره نماید.

دعاوی ملکی اختصاصی اجاره

1- تخلیه اماکن استیجاری به دلیل پایان یافتن مدت اجاره

الف) دستور تخلیه

اگر پس از پایان مدت قرارداد اجاره مشمول قانون سال 1376، مستاجر بدون تمدید قرارداد، ملکی را در تصرف داشته باشد موجر می تواند صرفا با تقدیم درخواست تخلیه و صدور دستور تخلیه با وجود شرایط زیر ملک خود را تخلیه نمایید:

1- قرارداد اجاره برای املاک مسکونی یا تجاری فاقد سرقفلی یا حق کسب و پیشه باشد.

2- قرارداد اجاره مدت مشخص و قید شده داشته باشد.

3- قرارداد اجاره بایستی در دو نسخه تنظیم شده و امضا شده باشد.

4- دو نفر به عنوان شاهد ذیل آنرا امضا نموده باشند.

5- مدت اجاره پایان یافته باشد.

“اجرای دستور تخلیه صادر شده، نیاز به صدور اجرائیه ندارد و مامور با ابلاغ دستور تخلیه ظرف 24 ساعت و در صورت امتناع نموده ظرف مدت 3 روز نسبت به اجرای دستور می تواند اقدام کند.”

ب) حکم به تخلیه

قرارداد اجاره ای که مشمول قانون سال 1376 بوده و شرای طمذکور در بند الف را نداشته باشد. مثلا: دو نفر به عنوان شاهد ذیل آنرا امضا نکرده باشند و یا …. در پایان مدت اجاره مالک برای تخلیه ملک باید دادخواست تخلیه را در دفاتر خدمات قضائی به ثبت رسانده و از طریق دادگاه عمومی اقدام نماید. دادگاه پس از جلسه رسیدگی در صورت محق بودن مالک حکم تخلیه را صادر می نماید که این حکم بر عکس دستور تخلیه قابل اعتراض می باشد. “در قراردادهایی که مشمول قانون روابط موجر و مستاجر سال 1356 می گردند، با اتمام مدت اجاره، مالک نمی تواند دادخواست تخلیه ثبت نماید و صرفا در مواردی مشخص در قانون فوق الذکر امکان طرح دعوی وجود دارد که در این موارد برای نتیجه مطلوب، بهتر است از کمک وکلای مجرب استفاده نمایید که در این موارد می توانید با موسسه حقوقی فانوس عدالت ایرانیان به شماره ………… تماس حاصل نمایید.

در اجرای حکم تخلیه، پس از ابلاغ حکم به مستاجر، اگر ظرف 1- روز از تاریخ ابلاغ اجرائیه اقدام به تخلیه ننماید، اجرای حکم با توسل به قوای قهریه صورت می پذیرد.

2- عدم تحویل مال الاجاره توسط موجر

الزام به تحویل مورد اجاره، زمانی مصداق پیدا می کند که بین دو یا چند نفر قرارداد اجاره ای در ارتباط با اجاره، ملک اداری یا تجاری و یا مسکونی تنظیم شود و با یانکه قرارداد اجاره شفاهی و طبق قوانین توافق شده باشد و موجر بنا به دلیلی غیر موجه از تحویل مورد اجاره اتمناع نماید، که در این صورت مستاجر می تواند دادخواست الزام موجر به تحویل مورد اجاره را به محکمه تقدیم نماید.

طرفین دعوی در رابطه با الزام به تحویل مورد اجاره به مستاجر

مستاجری که هنوز ملک مورد نظر را تصرف نکرده است، خواهان دعوی محسوب می شود و باید دادخواست خود را به طرفیت موجر مطرخ کند.

شرایط لازم برای تقدیم دادخواست الزام به تحویل مورد اجاره

برای طرح چنین دادخواستی، اولا بایستی قرارداد اجاره ای بین موجر و مستاجر منعقد شده و تاریخ مشخصی نیز برای تحویل مورد اجاره به مستاجر مشخص شده باشد. اما با این حال اگر موجر در زمان مقرر، ملک را به مستاجر تحویل ندهد، بعد از آن باید اقدامات مقتضی انجام گردد لذا از زمانی که موعد تحویل ملک فرا رسد و ملک، تحویل مستاجر داده نشود، مستاجر می تواند با مراجعه به دادگاه برای احقاق حق خود، دادخواست الزام به تحویل مورد اجاره را مطرح کند.

نحوه اجرای رای

بعد از صدور رای قطعی، اگر موجر به اختیار خود ملک را تحویل ندهد، ملک توسط دادگاه در تصرف مستاجر، قرار می گیرد و در صورتی که امکان تحویل ملک به مستاجر وجود نداشته باشد، مستاجر، حق فسخ قرارداد را دارد.

توجه!!!

نکاتی که در خصوص دعوی عدم تحویل مال الاجاره توسط موجر که باید رعایت شود:

1- افرادی که قرارداد اجاره تنظیم می کنند بهتر است در جهت جلوگیری از خلف وعده موجر از تحویل مورد اجاره، ضمانت اجرای قراردادی، از جمله خسارت و … در نظر بگیرند تا بتوانند در صورت خلف وعده موجر از تحویل مورد اجاره، از این خسارت بعنوان ابزار فشار استفاده نمایند.

2- از آنجائیکه پروسه قانونی رسیدگی به دعوای الزام موجر به تحویل مورد اجاره در محاکم بسیار طولانی و زمان بر است بهتر است از طریق مصالحه این امر حل و فصل گردد در غیر اینصورت شاید مستاجر عملا نتواند تا زمان انقضای مورد اجاره، ملک مورد اجاره را تحویل بگیرد.

3- در اموال غیرمنقول، تحویل کلید ملک به منزله ی تحویل ملک، تلقی می شود. مشروبط برآنکه امکان بهره برداری و انتفاع کامل از ملک، توسط مستاجر وجود داشته باشد.

4- مستاجر می تواند تا زمانی که در مورد اجاره، تحویل او داده نشده است، از پرداخت اجاره بها خودداری کند.

3- سرقفلی

تعریف سرقفلی به طور ساده عبارت است از:

حقی است که مستاجر با پرداخت مبلغی به مالک در محل تجاری پیدا می کند. در مواردی که مستاجر دارای سرقفلی است، در صورت طرح دعوی تخلیه از طرف مالک مستاجر هم می تواند:

1- اگر مبلغ سرقفلی کمتر از 20 میلیون تومان باشد از طریق دفاتر خدمات قضایی پرونده را در شورای حل اختلاف مطرح و دادخواست مطالبه ی سرقفلی تقدیم نماید.

2- اگر مبلغ سرقفلی بیش از 20 میلیون باشد پرونده را از طریق دفاتر خدمات قضایی به شورای حل اختلاف در دادگاه محل اقامت مالک یا محلی که ملک در آن واقع شده است برده و دعوی طرح نماید.

 • اگر مستاجر ملک را به مستاجر دوم اجاره داده باشد و از وی سرقفلی دریافت نماید این مبلغ قابل مطالبه از مالک نمی باشد.

هرگاه در ضمن عقد اجاره شروطی از قبیل موارد ذیل آمده باشد مستاجر می تواند با اسقاط حقوق خود سرقفلی دریافت نماید.

1- تا زمان تصرف مستاجر مالک حق افزایش اجاره و تخلیه عین را ندارد.

2- مالک هر ساله ملک را به همان مبلغ اولیه به مستاجر واگذار نماید.

3- مالک ملک را به دیگری اجاره ندهد و هر ساله با اجاره متعارف به همان مستاجر دهد.

 • اگر در قرارداد اجاره طرفین در مورد میزان سرقفلی با یکدیگر توافق ننموده باشند دادگاه تعیین آن را بر اساس قیمت عادلانه به کارشناسی رسمی ارجاع می دهد.

4- حق کسب و پیشه و تجارت

در روابط موجر و مستاجر اصولا حق کسب و پیشه را با سرقفلی یکی می پندارند در حالیکه تفاوت عمده ای در تعاریف آنها وجود دارد. درباره این بحث باید گفت که در مورد سرقفلی، ابتدا اجاره به مالک پرداخته می شود، مگر در موارد استثناء، اما حق کسب و پیشه ناشی از تقدم در اجاره ملک یعنی: حسن شهرت و رونق کسب و کار است که بر اثر عملکرد مستاجر در محل ملک به وجود آمده است.

بر اساس قانون روابط موجر و مستاجر سال 1356 هر شخص به اذن مالک ملک وی را تحت هر عنوان، چه اجاره، و … تصرف نماید مشمول قانون فوق بوده و دارای حق کسب و پیشه است که این حق حتی تا پایان مدت اجاره از بین نمی رفت. اما در مواردی که با پایان مدت اجاره یا پرداخت تمامی مبلغ حق کسب و پیشه امکان تخلیه پس از پایان مدت اجاره وجود دارد که عبارتند از:

1- تخلیه برای احداث ساختمان جدید به شرط آنکه پروانه ساختمان با گواهی شهرداری دریافت شده باشد.

2- تخلیه برای احتیاج شخص مالک برای تجارت و کسب باشد.

3- در صورتی که محل کسب یا پیشه مناسب برای سکونت باشد و مالک بخواهد برای سکونت اولاد یا پدر مادرش یا همسرش یا خودش از محل استفاده نماید.

8 طرفین رابطه استیجاری می توانند با اثبات راببطه استیجاری خود حتی اگر قرارداد نداشته باشند به همراه دادخواست الزام به تنظیم سند اجاره، الزام به تنظیم سند رسمی صلح کسب و پیشه را از دادگاه محل وقوع ملک تقاضا نمایند.

مجله حقوقی فانوس عدالت ایرانیان

مشاهده بلاگ
قانون مدنی

قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران

قانون مدنی یک نظام حقوقی است که از اروپا سرچشمه گرفته شده و در بسیاری از نقاط جهان پذیرفته شده […]

102 دقیقه مطالعه مشاهده
زنا و طلاق بابت خیانت زن به مرد

تقاضای طلاق مرد جوان پس از آگاهی از رابطه همسرش با خواستگار قبلی

همه چیز از یک پیامک ساده آغاز شده بود. سارا فکرش را هم نمیکرد یک احوالپرسی ساده با مردی که […]

10 دقیقه مطالعه مشاهده
جایگاه زن در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

جایگاه زن در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به جایگاه زن توجه ویژه ای شده است. به طوریکه در بسیاری از بندهای […]

< 1 دقیقه مطالعه مشاهده
بهنود شجاعی

بررسی پرونده جنایت قاتل نابالغ: بهنود شجاعی

اینبار با روایت داستان بهنود شجاعی در خدمت شما هستیم.  بازخوانی دو پرونده جنجالی تاریخ حوادث ایران که محتوای مشابه […]

3 دقیقه مطالعه مشاهده
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است

  "*" indicates required fields